Beacon Lesson Plan Library

The Price Is Right (Math)

Amelia McCurdy
Santa Rosa District Schools

Description

Students use the unit price to compare which local grocery store has the best prices.

Objectives

The student knows the appropriate operations to solve real-world problems involving integers, ratios, rates, proportions, numbers expressed as percents, decimals, and fractions.

The student knows a variety of strategies to estimate, describe, make comparisons, and solve real-world and mathematical problems involving measurements.

Materials

-Grocery store ads from several local stores (1 ad per 2 students)
-Calculators (1 per student)
-The Price is Right Partner worksheets (see attachment, 1 per 2 students)
-The Price Is Right Individual worksheet ( 1 per student)
-Overhead or Chalk board
-Equivalence chart of common measurements (optional)

Preparations

1. Copy worksheets. 1 Partner worksheet per two students and 1 individual worksheet per student.
2. Gather sales ads from local grocery stores. Many grocery stores have a display of ads at the front of their stores. (NOTE: Be sure to have extra sale ads for the day because students may write on the ads or tear them before you are finished with them.)
3. Look through the ads for similar products to be used in the activity. Common advertised products are milk, orange juice, butter/margarine, and cans of vegetables. Each store must advertise each item used for the comparison.
4. Gather calculators.

Procedures

1. Ask students to name the grocery store that their parents use. List the grocery stores on the board. Ask students why they think that their parents chose to shop at a particular grocery store. Record these answers on the board. Ask students which grocery store they think has the lowest prices.

2. Explain that today we are going to compare grocery stores by comparing prices. Assign students to work with a partner and a role. One person is the recorder and the other is the mathematician. The recorder checks the mathematician's work and records the results onto the worksheet. The mathematician finds the item in the sales ad and determines the unit price. When groups are about halfway finished researching, they switch roles.

3. List the items that will be used for comparison. Model how students are to work and demonstrate how to find the unit price. Students work together to complete the Partner worksheet. When students have completed the Partner worksheet, they may begin to work on the individual worksheet.

4. Circulate and monitor students. Remind students to switch roles at the appropriate time.

Assessments

Assessment is based on Individual worksheet.
Scoring Rubric

4 points
All unit rates are computed accurately.
All written answers are clear
3 points
Most unit prices are computed accurately
Most written answers are clear
2 Points
Some unit prices are computed accurately
Some written answers are clear
1 Point
Few, if any, unit prices are computed accurately
Few, if any, written answers are clear.

Extensions

Invite a local grocery store manager to talk with your students. Suggested topics are: explain how mathematics is used in business, explain how companies price their products, explain that if an item is on sale, it may not be the best buy, explain how unit pricing helps in making comparisons and career opportunities.
Return to the Beacon Lesson Plan Library.